Хоча пенсія в Україні є постійним джерелом доходу (її не можна позбутися на відміну від заробітної плати), пенсіонеру взяти в банку кредит досить складно. Адже розмір пенсійних нарахувань в країні невеликий, і, як вважають банківські організації, його недостатньо на здійснення щомісячних платежів. Також кредитори побоюються і смерті найстаршого позичальника в силу його похилого віку.
Тим часом у пенсіонера, як і будь-якої іншої людини, завжди може виникнути термінова потреба в грошових коштах, наприклад, на придбання ліків, поїздки в санаторій, для покупки домашньої побутової техніки. Оскільки на кредит в банку розраховувати не варто, виходом із ситуації стає звернення в мікрофінансову організацію. Багато з таких компаній надають позику людям похилого віку, при цьому видають кредит пенсіонерам онлайн.
Онлайн-кредит – зручна можливість вирішити грошові проблеми, не виходячи з дому. Позичальникові не потрібно особисто відвідувати МФО, фінансові операції здійснюються дистанційно за допомогою сайту в інтернеті.
Зміст:
- Вимоги до пенсіонера-позичальника
- Сума, термін, процентні ставки, швидкість оформлення кредиту
- Приклад розрахунку відсотків по кредиту
- Способи отримання грошових коштів
- Як погасити кредит
- Відповідальність за непогашений займ
- Послуга пролонгації
Вимоги до пенсіонера-позичальника
Різні мікрофінансові організації пред’являють свої вимоги до максимального віку позичальника. Багато видають грошові кошти людям до 65 років (в Україні в даний час жінки виходять на пенсію в 55 років, а чоловіки в 60 років за умови, що у людини є мінімум 25 років трудового стажу). Інші МФО готові запропонувати кредит пенсіонерам без відмови до 70-річного віку, окремі організації ставлять вікову планку до 75 років. Вкрай рідко позика надається громадянам України старше 80 років.
При оформленні позики необхідні такі відомості:
- паспортні дані громадянина України;
- номер ІПН;
- номер мобільного телефону, електронної пошти (заявка здійснюється онлайн);
- номер банківської картки (при безготівковому переказі коштів).
Даний список вимог схожий в різних МФО. Щоб взяти позику, пенсіонеру не потрібно довідка про доходи (не важливо, працює літня людина чи ні), наявність поручителів. Також не обов’язково пред’являти пенсійне посвідчення, підтверджувати свою позитивну кредитну історію. Однак збільшити шанси на отримання кредиту (особливо значної суми) допоможуть наступні рекомендації:
- Звертатися краще в МФО, якм має офіс в місті проживання.
- Хоча кредитор не вимагає від позичальника максимальної інформації, можна все одно надати побільше анкетних даних: повідомити про додаткові стабільні джерелах доходу, наявне цінне майно. Перш за все, це наявність офіційної чи неофіційної роботи, житло, яке здається в оренду.
Сума, термін, процентні ставки, швидкість оформлення кредиту
Різні МФО надають свої максимальні суми онлайн-кредиту, в тому числі позичальникові пенсійного віку. Цей показник становить від 3000 до 20000 грн.
Максимальний термін видачі становить 14-65 діб (лише окремі організації надають кредит на рік і більший термін). Гроші видаються мінімум на один день, у деяких МФО найменший період позики становить 7 діб.
Розмір відсоткової ставки – 1,4-2% щодня. Новачкам (при першій видачі позики) зазвичай надається або зовсім низька ставка, наприклад, 0,01%, або просто безвідсотковий кредит. МФО використовують такий хід для залучення нових клієнтів.
Онлайн-позика оформляється швидко. Організації потрібно максимум 10-15 хвилин для перевірки інформації про позичальника. Після схвалення заявки гроші надходять на картку протягом 7-20 хвилин.
Приклад розрахунку відсотків по кредиту
Розрахувати суму, яку необхідно повернути в разі позики, досить просто. Наприклад, пенсіонер вперше оформив кредит на 30 днів на суму 3000 грн. Відсоткова ставка в МФО становить, припустимо, 0,01%. Через зазначений період позичальник зобов’язаний повернути вже 3009 грн., Тобто комісія складе 9 грн.
Звичайно, при вторинному зверненні переплата складе вже набагато більшу суму. Наприклад, якщо відсоток дорівнює 2%, взявши ті ж самі 3000 грн., через 30 днів доведеться віддати вже 4800 (комісія 1800 грн.).
Способи отримання грошових коштів
Після схвалення заявки по онлайн-кредиту пенсіонер може отримати грошові кошти різними способами:
- на банківську картку;
- на електронний гаманець;
- готівкою в офісі компанії;
- готівкою за допомогою доставки кур’єром.
Звичайно, найбільш популярний і зручний спосіб отримання грошей – кредит для пенсіонерів на картку. Адже пластиком сьогодні можна оплачувати покупки практично скрізь, при необхідності зняти потрібну суму в банкоматі. При цьому потрібно враховувати, що деякі МФО працюють тільки з певними видами банківських карт, наприклад, Visa, MasterCard, Maestro. Крім цього, пластик повинен бути оформлений саме на пенсіонера-позичальника, не вийде отримати кредит на картку чоловіка або дітей.
Як погасити кредит
Погасити кредит пенсіонер в Україні аналогічно може різними способами, наприклад, здійснивши грошовий переказ:
- за допомогою банківської картки;
- через електронну платіжну систему;
- через банківське відділення;
- за допомогою терміналу або банкомату.
Також необхідну суму можна внести готівкою в офісі МФО свого міста. Термін повернення грошей в будь-який час можна перевірити на сайті МФО в особистому кабінеті.
Погасити кредит можна в кінці терміну, а також періодично вносити необхідну суму, наприклад, щотижня.
Відповідальність за непогашений займ
Як і будь-який інший позичальник, пенсіонер несе відповідальність на непогашений вчасно кредит, і похилий вік тут не є пом’якшувальною обставиною. Якщо людина не в змозі повернути позику або ж умисно ухиляється від цього, то наслідки можуть бути наступними:
- Нарахування одноразового штрафу або пені (додаткових відсотків за кожен день прострочення). Дані моменти завжди прописуються в договорі, який укладається між МФО і позичальником.
- Погіршення кредитної історії. Хоча деякі МФО дають позики, не звертаючи уваги на цей фактор, багато організацій все ж цікавляться кредитною історією потенційного клієнта. І наявність навіть одного прострочення може стати підставою для відмови в кредиті, тим більше коли мова йде про людину пенсійного віку. Крім того, онлайн-організації співпрацюють з «Українським бюро кредитних історій», хоча і не зобов’язані передавати туди відомості.
- Звернення МФО в суд. Звичайно, на практиці це відбувається нечасто, оскільки для організації це економічно невигідно (заявник зобов’язаний сплатити судовий збір, який може навіть перевищити суму мікропозики). Але якщо таке трапиться, стягненням боргу з неплатника вже займуться судові пристави. Всі факти будуть на стороні кредитної організації, так як є підписаний електронний договір. За судовим рішенням позичальник буде зобов’язаний повернути необхідну суму, в іншому випадку можлива конфіскація майна, заборона на виїзд за кордон та інші заходи.
- Залучення колекторських агентств. Це професійні служби по стягненню боргів, які працюють в дуже жорсткій формі. Звичайно, до недобросовісного позичальника не застосовується фізична розправа, але ось моральний тиск може бути досить сильним (загрози близьким людям і ін.), Особливо якщо психіка людини похилого віку не надто стійка.
Послуга пролонгації
Майже всі МФО надають послугу пролонгації позики. Адже такі компанії націлені, перш за все, на отримання прибутку і повернення виданих коштів, а не на те, щоб покарати клієнта.
Послуга пролонгації фіксується в договорі, але навіть якщо цей момент там не прописаний, пенсіонеру, який не може повернути позику в строк, не потрібно панікувати. Краще звернутись в МФО і пояснити ситуацію. Можливо, організація піде назустріч і в індивідуальному порядку запропонує клієнтові взаємовигідне вирішення проблеми.
Пролонгація позики має такі переваги:
- зручна подача запиту: послугу можна активувати на сайті за допомогою Особистого кабінету або по телефону;
- на борг не нараховуються пені, додаткова комісія, а тільки відсотки по позиці;
- не погіршується кредитна історія позичальника, що важливо при наступних зверненнях до МФО.