Мікрокредитування – досить популярна послуга на ринку. Беззаставна позика на короткий термін дозволяє оперативно і без зайвого клопоту вирішити тимчасові фінансові труднощі, з якими рано чи пізно стикається будь-яка людина. На відміну від банків, мікрофінансові компанії не вимагають від клієнтів великого пакета документів, а рішення про видачу приймають протягом години.
Існує безліч МФО, тому при виборі компанії важко не розгубитися. Незважаючи на таку різноманітність, довіряти варто далеко не кожному кредиторові. При оформленні позики необхідно звернути увагу на низку факторів:
- законність. Діяльність таких установ регламентована низкою законодавчих актів. Наявність ліцензії на провадження фінансової діяльності є гарантією того, що при виникненні проблем права позичальника будуть захищені;
- умови надання послуг. Зазвичай, МФО пропонують схожі умови видачі та повернення коштів, але відсоткові ставки можуть відрізнятися. Важливо вивчити всі нюанси перед укладанням договору.
Добре, якщо є можливість порадитись зі знайомими, які порекомендують перевірену компанію. Але також можна самостійно вивчити відгуки на незалежних ресурсах та зробити правильний вибір.
Зміст:
- Обов’язкові та бажані вимоги до позичальників
- Сума, строк, відсоткові ставки
- Чому заявку можуть відхилити
- Приклад розрахунку відсотків
- Способи отримання кредиту
- Відповідальність за непогашену позику
- Чи можна продовжити кредит
Обов’язкові та бажані вимоги до позичальників
Одна з найбільш вагомих переваг беззаставних позик – відсутність спеціальних вимог. Яскраві рекламні проспекти свідчать, що отримати кошти може будь-який бажаючий повнолітній громадянин країни, і це правда, серед мікропозик дуже високий відсоток схвалення заявок порівняно з банківськими установами.
Для розгляду заявки необхідними для виконання є такі вимоги:
- вік від 18 до 65 років;
- наявність паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу;
- ІПН;
- пластикова картка будь-якого банку, оформлена на ім’я позичальника, на яку прийдуть гроші.
Як бачите, вимоги мінімальні та абсолютно здійсненні практично для будь-якої людини. Співробітники мікрофінансової організації не вимагатимуть довідки про доходи, підтвердження офіційного працевлаштування, наявності заставного майна та поручителів. Часто навіть наявність активних кредитних карток та погана кредитна історія не є перешкодою для видачі позики.
Правове регулювання ринку онлайн-кредитів
Мікрокредитування – досить нове явище на фінансовому ринку та існує лише близько 10 років. Багатьох людей хвилює питання, наскільки законною є така діяльність і чи має право організація вимагати повернення грошей.
Беззаставний кредит на картку – абсолютно законний фінансовий інструмент. Правові основи використання сервісу регулюються низкою законопроектів, які зобов’язують як користувача, так і МФО суворо виконувати вимоги підписаного договору. Користувач немає права відмовитися від взятих зобов’язань, а кредитор – вимагати повернення грошей понад встановлених сум. У разі конфліктних ситуацій обидві сторони мають право подати до суду для правового врегулювання ситуації.
Сума, строк, відсоткові ставки
Основне завдання, яке вирішує беззаставна онлайн позика – швидка допомога в непередбаченій ситуації. Фінансовий інструмент стане незамінним помічником, якщо терміново необхідні гроші на лікування, придбання побутової техніки, затримки зарплати або іншої ситуації, коли потрібна невелика сума на короткий термін.
Мікрозайм відрізняється від банківського кредиту як умовами видачі, так і сумою. Для нових клієнтів вперше схвалять невелику суму, як правило, вона обмежена 10 тисяч гривень. Але якщо у людини є документи, що підтверджують високий рівень доходу, наявність стабільної роботи з офіційним працевлаштуванням, рухомого та нерухомого майна, сума може бути дещо більшою. При постійному користуванні та неухильному дотриманні умов договору довіра до клієнта зростає і при наступних зверненнях може бути схвалено велику суму на півроку-рік. Але слід зазначити, що таку можливість пропонують далеко не всі кредитори.
Як промоакцію більшість МФО пропонують на першу позику відсоткову ставку 0,01% для залучення нових клієнтів. Стандартна ж процентна ставка становить 1% на день або 365% річних, тому інструмент невигідний для використання на тривалий термін. Взяти кредит можна терміном від 1 до місяця. В окремих випадках є можливість пролонгації під час оплати нарахованих відсотків.
Чому заявку можуть відхилити
Незважаючи на заявлені умови видачі коштів усім охочим, ймовірність відхилення заявки все ж таки існує. Кредит не видадуть в одній із таких ситуацій:
- надання неправдоподібних відомостей про себе. Місце роботи, проживання, рівень доходів легко перевірити за відкритими джерелами та базами даних, тому надання неправдивої інформації не лише безглуздо, а й може стати причиною відмови від співпраці інших організацій;
- неправильно заповнена форма на сайті. Помилка введення особистих даних часто стає причиною відмови. Перевірка інформації здійснюється в автоматичному режимі, система буває просто нездатна виявити, що дані введені не в ті поля. У такому разі дзвінок до служби техпідтримки може вирішити ситуацію;
- наявність простроченої заборгованості у банку чи інший МФО. Компанія робить запит кредитної історії перед видачею коштів, борги та штрафи здатні вплинути на остаточне рішення.
Приклад розрахунку відсотків
Стандартна відсоткова ставка для постійного клієнта становить 1% на день. Кінцеву суму для погашення на день закриття кредиту можна порахувати, скориставшись кредитним калькулятором, який є на сайті практично кожної організації, а можна зробити це вручну.
Наприклад, розглянемо ситуацію, коли ви берете 10 000 гривень терміном на 10 днів. Для розрахунку суми переплати необхідно помножити суму позики на відсоток, поділений на 100 і кількість днів:
% = 10000 х 1/100 х 10 = 1000 грн.
Тобто сума погашення становитиме 10 000 + 1 000 = 11 000 грн.
Багато компаній проводять акції та пропонують знижки на свої послуги, у цьому випадку сума відсотків може бути меншою.
Способи отримання кредиту
Сучасні сервіси надають кілька зручних способів отримання кредиту та повернення коштів. Найбільш популярним є зарахування на банківську картку, прив’язану до особистого кабінету. Після схвалення заявки та підписання договору гроші приходять на рахунок користувача протягом 5-15 хвилин, послуга доступна цілодобово у будь-якій точці країни. Якщо з тих чи інших причин немає можливості скористатися цим способом, отримати готівку можна у наземному офісі компанії. Для економії часу краще оформити заявку онлайн, дочекатися підтвердження, а при відвідуванні офісу лише пред’явити документ, що засвідчує особу, підписати договір та отримати кредит.
Повернути позику можна одним із наступних способів:
- переведення з картки на картку;
- через термінал самообслуговування;
- банківський переказ через касу за реквізитами.
У першому випадку погашення позики відбувається миттєво, а у другому та третьому зарахування грошей може зайняти до трьох робочих днів, це необхідно враховувати, щоб уникнути штрафу за прострочення.
Відповідальність за непогашену позику
Наслідки ухилення від оплати боргу будуть такими ж, як у разі банківських кредитів: штраф, пеня, звернення до колекторської компанії, суд. Умови оплати прописані у договорі та обов’язкові для дотримання обома сторонами. З першого дня прострочення клієнта очікують нав’язливі дзвінки працівників з вимогою сплатити борг, такі ж дзвінки можуть надходити найближчим родичам, друзям та роботодавцю. Якщо цей захід не матиме впливу, людині почнуть нараховувати підвищену відсоткову ставку на день прострочення.
Злісне ігнорування законної вимоги сплатити кредит призведе до дзвінків колекторів та погроз. Якщо ж і цей захід не призвів до бажаного результату, МФО має право подати на боржника до суду та стягнути з нього повну суму позики плюс штрафні санкції. Такий крок загрожує не тільки оплатою судових витрат та послуг адвоката, але й псуванням кредитної історії.
Більшість мікрофінансових організацій із задоволенням йдуть назустріч своїм клієнтам навіть за умов складної фінансової ситуації, коли немає можливості погасити борг. Для цього варто лише зателефонувати до служби техпідтримки та пояснити ситуацію, а співробітники самі запропонують можливі шляхи вирішення.
Чи можна продовжити кредит
Якщо людина не має можливості вчасно внести обов’язковий платіж (затримка зарплати, форс-мажорна ситуація, проблеми зі здоров’ям), деякі компанії пропонують продовжити термін користування кредитними коштами за умови оплати нарахованих відсотків. Скористатися пролонгацією можна, зайшовши до особистого кабінету на сайті, або зв’язавшись із службою техпідтримки. Варто відзначити, що продовження кредиту існує не в кожній організації, а часто-густо послуга недоступна для нових клієнтів, тільки для постійних користувачів. Пролонгація вважається законним способом відстрочити виплату та не передбачає підвищеної процентної ставки, нарахування пені чи штрафу, а також не надає негативного впливу на кредитну історію.
При зверненні до мікрофінансової структури важливо уважно оцінити умови надання послуг та свої фінансові можливості. Інструмент відмінно вирішує проблеми термінової позики, але скористатися ним потрібно з розумом, тому що уникнути відповідальності за непогашений борг не вдасться.