Кредит на 10 000 гривень видають мікрофінансові організації. Багато хто з них працює через інтернет. Значить, гроші можна отримати у будь-який час, перебуваючи у будь-якій точці світу. До того ж, МФО має високий відсоток схвалення заявок. Потрібно лише надіслати анкету та отримати переказ.
Зміст:
- Секрети вибору правильного кредитора
- Кому схвалять мікропозику
- Умови мікропозик
- Коли можуть відхилити заявку
- Як отримати гроші
- Що буде, якщо не платити
Секрети вибору правильного кредитора
В Україні ринок кредитування умовно поділений між банками та МФО виходячи з цілей, обсягів та строків кредитування. Банківські організації працюють із великими сумами, видають гроші на 3-5 років, оформлюють автокредити та іпотеку.
Другі задовольняють потребу у скромніших (і за величиною, і за термінами), але не менш важливих позик. Мікрокредити мають особливий попит серед більшості населення. Як наслідок, мікрокредитних організацій стало дуже багато: понад 300 компаній, що активно працюють. Вибрати серед них потрібну дуже складно.
Ми підготували список МФО, які пропонують найкращі умови кредитування. Також ви можете зробити самостійний вибір. Однак у такому разі слід враховувати, що надійна мікрофінансова організація повинна мати:
- конкурентоспроможний кредитний продукт із прийнятним відсотком;
- можливість видати позику зручним для клієнтів способом;
- продуману політику залучення клієнтів та їх утримання;
- хорошу репутацію, але відгуки слід читати вдумливо, оцінюючи їх критично;
- якісний та інформативний сайт. На порталі мають бути опубліковані основні кредитні документи, розміщено кредитний калькулятор;
- власну службу підтримки.
Кому схвалять мікропозику
Мікрокредитні компанії славляться адекватним ставленням до своїх клієнтів. МФО готові співпрацювати з усіма, хто:
- є громадянином України;
- старше 18 років;
- має дійсний паспорт;
- має номер мобільного телефону.
Останнє необхідне для ідентифікації позичальника. Банківська картка спростить процес вибору кредитної організації, оскільки багато хто віддає перевагу банківським переказам.
Такі кредитори не звертають уваги на наявність майна, стажу роботи чи доходу, що зручно для студентів та пенсіонерів, тимчасово безробітних чи працевлаштованих неофіційно. Мікрокредитори співпрацюють з БКІ в рамках, встановлених законом, тобто надають їм відомості про те, як обслуговувався договір. Але при цьому МФО вважають за краще формувати власний кредитний рейтинг своїх клієнтів.
Законодавча база ринку мікрокредитування
Ще кілька років тому було прийнято закони та супутні нормативні акти, що регулюють діяльність мікрофінансових організацій. У документах закріплені всі необхідні нормативи та вимоги, у тому числі для тих компаній, що працюють через Інтернет. Діяльність МФО контролює НБУ. Регулятор оновлює реєстр, залишаючи ліцензії лише тим, хто дотримується законодавства.
Умови мікропозик
Найчастіше мікропозики пропонують на таких умовах:
- термін – від 1 до 2 років;
- сума – 3000-30000 гривень;
- ставка – 0.01-2%.
Жодних інших додаткових платежів (страховок, комісій за видачу кредиту) немає.
За певних умов позичальник, який вперше звернувся до конкретної МФО, може отримати гроші під 0.01% річних. Сума буде невеликою (близько 10 000 гривень), а термін обмежується 15-20 днями.
Постійним позичальникам готові надати і більші позики на тривалі терміни. Ставка відсотка визначається індивідуально: найбільш вигідні умови пропонують у період акцій, при використанні певних бонусів, досягненні певного статусу клієнта.
Коли можуть відхилити заявку
Найчастіша причина відмови у кредитуванні – невідповідність встановленим вимогам. Наприклад, якщо компанія згодна співпрацювати з людьми не старше 75 років, то ті, кому виповнилося 76 років, отримають відмову. Аналогічна відповідь надійде громадянам інших держав.
Часто проблеми виникають через посвідчення особи. Потрібно пред’являти саме цивільний, а не закордонний паспорт. І документ має бути дійсним. Цивільний паспорт оновлюють при досягненні віку 20 і 45 років, зміні персональних даних, наприклад, прізвища.
Враховуючи, що процес прийому заявки, її обробки та видачі позики автоматизований, багато проблем виникає через некоректне написання даних у різних базах. З одного боку, людина має ретельно перевіряти, що вона вказує в анкеті. Усі надані відомості (до останньої літери) повинні точно відповідати тим, що надруковані в офіційних документах.
З іншого боку, не можна забувати, що інформація вже могла змінитися, а базу ще не оновили. Так буває, наприклад, за зміни адреси реєстрації навіть усередині одного регіону. Проблеми були й через збій у базі даних.
Розрахунок відсотків вручну
При нарахуванні відсотків МФО використовують формулу простих процентів. Алгоритм розрахунків наступний:
ВИПЛАТА = ПОЗИКА + ПОЗИКА х (СТАВКА / 100%) х ТЕРМІН
До початкової величини позики слід додати нараховані відсотки. Їх визначають шляхом множення отриманої суми на денну ставку відсотка, наведену до десяткового дробу шляхом поділу на 100%, та на тривалість кредиту, виражену у днях.
Припустимо, видано 10 000 грн під 0,5% на добу на 12 днів. Тоді наприкінці терміну кредитування належить виплатити:
ВИПЛАТА = 10 000 + 10 000 x (0,5% / 100%) x 12 = 10 600 грн.
Як отримати гроші
Всі мікрокредитори, що працюють у нашій країні, видають позики виключно в гривнях. Більшість організацій, що кредитують онлайн, віддають перевагу безготівковим переказам на рахунки банківських карток. Важливо, щоб картку було випущено українським банком. Платіжна система може бути будь-якою: VISA, MasterCard.
Готівку видають ті, хто має власні офіси або укладає партнерські договори з різними торговими точками. Кошти можна отримати у робочий час, пред’явивши паспорт.
Безготівкові перекази надходять цілодобово протягом 15-30 хвилин. Іноді (через особливості організації роботи банківських технологій) буває затримка переказу до 3 діб.
Що буде, якщо не платити
Які санкції застосовує та чи інша організація, якщо пропустити розрахункову дату, прописується у кредитному договорі. Текст документа має бути опублікований на сайті МФО. У ньому вказується величина пені та, якщо це передбачено політикою компанії, штрафів. У перші дні після прострочення менеджери нагадують про пропуск розрахункової дати. Вони пишуть СМС, e-mail, дехто дзвонить.
Далі, залежно від результатів переговорів та політики компанії, слідує звернення до суду, або кредитор використовує своє право на продаж права вимоги за договором третій стороні – колекторському агентству. Перший варіант реалізується, якщо МФО це зручно, якщо є перспектива одержання грошей за рахунок доходів (офіційного заробітку чи пенсії), чи майна боржника.
Продаж колекторам означає, що кредитор гарантовано поверне хоча б частину власних коштів. Такий результат ніяк не впливає на величину боргу, але принципово зміниться набір методів, що використовуються для усунення заборгованості. Попри наявність обмежень, встановлених законом, колектори їх ігнорують. Фахівці колекторських агентств застосовують психологічний тиск, створюють нестерпну атмосферу, звертаються безпосередньо до рідних та колег боржника.
Чи можна отримати відстрочку платежу
Коли позичальник розуміє, що зможе вчасно розрахуватися з кредитором, йому варто скористатися такою послугою як пролонгація. Це є легальний спосіб продовжити термін дії кредиту. пролонгацію оформляють заздалегідь, за 2-3 дні до розрахункової дати. Попередньо потрібно повністю сплатити заборгованість за відсотками.
Іноді за цю послугу потрібно додатково заплатити, зате:
- кредитор не нарахує штрафи та пені за прострочення;
- цей факт ніяк не позначиться на кредитній історії;
- збережеться статус та відповідні привілеї як у сумлінного позичальника;
- борг не передадуть колекторам.